Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kompletní informace o westernu

14. 7. 2012

Westernové ježdění - tvrdá práce s dobytkem, toulačka lesem, nebo zlatem zdobené sedlo a načančané jezdkyně na vypulírovaných koních? Ač značně různorodé podoby jednoho jezdeckého odvětví, všechny mají společný základ. Snad právě tato různorodost je zdrojem stále širší obliby westernového stylu i u nás.

 

Chcete-li se s koněm účastnit westernových soutěží, je vhodné znát dobře pravidla, kterými se dané soutěže řídí, abyste se vyvarovali zbytečných chyb a nepříjemných překvapení - a to i tehdy, jedná-li se o neoficiální závody (např. JUJU).

Westernové soutěže v České republice pořádá celá řada organizací. Nejstarší sportovní organizací, zabývající se westernovým sportem u nás, je Western Riding Club České Republiky (WRC ČR), jehož pravidla vychází z pravidel American Quarter Horse Association (AQHA), pravidla pro cutting pak od National Cutting Horse Association (NCHA). Pravidla pro reining bývala pro potřeby WRC ČR přebírána od National Reining Horse Association (NRHA), nyní jsou sjednocena s AQHA. V tomto seriálu o westernovém ježdění budeme vycházet nejčastěji z těchto pravidel.Pod hlavičkou České jezdecké federace (ČJF) se jezdí reining podle pravidel Federation Equestre Internationale (FEI).

Soustředění před soutěží
Aby v tom byl ještě větší zmatek, tak se i u nás můžeme setkat se závody oficiálně uznanými zahraničními organizacemi, které se pak jedou podle pravidel dané organizace, reiningové závody pod NRHA, nebo soutěže pro koně jednotlivých amerických plemen - např. soutěž pro registrované quarter horse podle pravidel AQHA apod. Pro uklidnění dodám, že podstata disciplíny zůstává vždy stejná, největší rozdíly jsou ve vypsaných úlohách - pokud je vypsána např. "úloha #2", je nutné si pro její naučení vybrat ta správná a aktuální pravidla.

Pro účast na většině závodů je také nutné mít vyřízené členství v dané sportovní nebo chovatelské organizaci, případně vlastnit potřebnou licenci (týká se jezdce i koně).

Alespoň základní přehled o westernových disciplínách je vhodný i tehdy, pokud se chystáme pořídit si koně na rekreační ježdění. Mnohé inzeráty obsahují formulky "vhodný na western". Některé westrnové disciplíny mají oproti jiným protichůdné požadavky na koně, proto je vhodné se při koupi koně zajímat i o to, na kterou oblast westernového ježdění je daný koník vhodný. Pro lepší představu o těchto věcech také právě vzniká tento seriál o westernových disciplínách a westernovém ježdění. 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieStatistiky

Online: 1
Celkem: 26539
Měsíc: 307
Den: 6